Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

2 Temmuz 2015 Perşembe

Legoland

Son yıllarda ülkemizde de sayıları hızla artan çocuklara yönelik eğlence ve öğrenme merkezlerine çok yakında bir yenisi daha ekleniyor. Acıbadem Akasya AVM'deki Kidzania, Mecidiyeköy Trump AVM'deki KidzMondo, Osmaniye (Bakırköy) Marmara Forum'daki Minopolis'ten sonra şimdi de Bayrampaşa Forum İstanbul AVM'de hizmeye girmeye hazırlanan Legoland Discovery Center (Legoland Keşif Merkezi) çocukların uğrak noktalarından biri olacak.

Lego aşkı

LEGO® her ne kadar bir marka adı olsa da, artık öylesine sevilip yaygınlaştı ve ünlendi ki Türkçede markası her ne olursa olsun içiçe geçebilen tüm plastik parçalı yapı oyuncakları için kullanılan genel bir ad oldu. Biz Türkler jilet gibi, selpak gibi, aygaz gibi, cif gibi marka adlarını nesne adına çevirmedik mi zaten! :) Lego, Danimarka'da doğmuş bir çılgınlık. Hatta LEGO adı Danca "İyi oyna, güzel oyna" gibi anlamlara gelen "Leg Godt" sözcüklerinin birleşiminden oluşuyormuş.

Çocukluğunda lego ile oynayanlar bilir. Vazgeçilmez bir çılgınlık, yaş kemâle erse de asla geçmeyecek bir aşktır bu. Her çıkan lego seti bir heyecan yaratır legoseverlerde. Paralar biriktirilir, mağazaya gidilir, set alınır, evde heyecanla açılır, yapılır bozulur, eldeki eski lego setleriyle harmanlanır, ortaya yepyeni tasarımlar ortaya çıkar... Kaybolan bir parça için saatlerce ağladığımı bilirim :)

Lego ülkesi Legoland

Legoland açılış için gün sayarken
Sokak ve park kültürüne yetişen son kuşağa mensup biri olarak kapalı eğlence merkezleri, öğrenme alanları vb. gibi ortamlar bana fazlasıyla yapay gelse de teknoloji çağı çocuklarının hallerinden oldukça memnun olduklarını gözlemliyorum buralara gittikçe. Ben lego setimin başına kurulup saatlerce odama kapanmam beni sokaktan eve sokamayan annem için belki de harika bir şeydi. Ama artık devir değişti,.. E tabi çocuklar da değişti. Çocuklar zaten eve hapsolmuş durumda okula gitmek dışında belki de evden çıkamıyor. Ebeveynlerin de güvenlik kaygısıyla çocuklarını sokak ve parklardansa böyle yerlere götürmeyi yeğlediği apaçık ortada. Kaldı ki öncül girişimler kârlılık ve ciro konusunda sıkıntı yaşasa yeni merkezler açılmaya devam etmezdi. Demek ki Türk ebeveynleri ve Türk çocukları bu soy mekânları sevdi ve benimsedi.

Bu kadar sosyolojik gözlemden sonra yazımıza konu olan Legoland'e dönelim. 3-10 yaş arası çocuklara yönelik tasarlanan bir eğlence ve öğrenme merkezi olan Legoland Discovery Center, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere, Almanya ve Japonya'dan sonra Türkiye'de açtığı şubeyle birlikte dünyanın 6 ülkesinde hizmet veriyor. 30 Temmuz 2015'te hizmete gireceği duyurulan Legoland çeşitli bölümlerden oluşacak.

Legoland'de neler var?

Legolardan yapılma zürafa
Legoland Discovery Centre İstanbul deneyimi Lego Fabrika Turu ile başlıyor. Çocuklar, fabrikanın tur rehberi Profesör Brick-a-Brack ile birlikte legoların yapılışı ile ilgili bilgiler ediniyor. Ardından 3D ekranda rüzgâr, yağmur, şimşek ve kar efektleri ile daha da heyecanlı hale getirilen maceralara atılıyorlar.

Krallık Macerası Lazer Oyunu’nda at arabalarına atlayıp ve kötü iskeletlere ve dev trollere karşı puan kazanıyorlar ve krallığın prensesini kurtarmaya çalışıyorlar.

Merkezin en ilgi çekici yerlerinden biri olan Miniland ise hiç kuşkusuz yalnızca çocuklara değil yetişkinlere de hitap ediyor. 1 milyonu aşkın lego parçası kullanarak hazırlanmış dünyanın en ünlü yapılarının maketleri insanları büyülüyor. Dünyadaki ünlü yapıların yanısıra İstanbul'a özel olarak Ayasofya, Sultanahmet Camii, Galata Kulesi ve Boğaziçi Köprüsü gibi yapılar da Legoland'de sergileniyor olacak.

İnşa Et ve Test Et bölümü ise çocukların lego parçalarıyla düş güçlerini birleştirerek kendi yapıtlarını yaratmaları için hazırlanmış bir alan. Eminim merkezin en çok vakit geçirilen alanı burası olacaktır.

İngiltere'deki Trafalgar Meydanı'nın lego maketi
Merlin'in Çırağı bölümünde çocuklar pedal çevirerek yükselmeye ve büyücü Merlin'e yardım etmeye çalışacak. Yangın Akademisi'nde ise yangın söndürüp tırmanacak, hayat kurtarmaya çalışacaklar.

Boyu 90 cm'nin altında olan ufak çocuklara hitap eden İnşaat Sahası adlı bölümde ise minikler vinç kullanmayı deneyimleyecek. Son olarak Master Model Builder bölümünde, merkezde gezdiğiniz sürece gördüğünüz profesyonel lego yapıların inşasını yöneten lego ustasından dersler alacaklar. Böylece kendi lego setleriyle kendi odalarında nasıl harikalar yaratacaklarını öğretecekler.,

Olivia'nın Evi çocuklara gezilerini müzik, karaoke, dans ve eğlence ile renklendirme fırsatı sunacak. Duplo bölümü ise adı üstünde duble büyüklükte olan lego parçalarının bulunduğu bir bölüm. En minik legoseverler burada dilediklerince vakit geçirebilecek.

Giriş bilgileri

Legoland Discovery Center'ın kendi sitesinde yer alan bilgilere göreyse çocukların merkeze girişleri yalnızca ebeveyn eşliğinde olabilecek. 0-3 yaş arası çocuklara ücretsiz olacağı duyurulan merkeze 3-14 yaş arası çocuklar 30 TL, yetişkinler ise 37,5 TL karşılığında girebilecek. İnternetten de bilet satışı olacak. Yıllık üyelik kartlarıysa ise çok daha ekonomik. Yetişkinler için 85,50 TL, çocuklar için 72 TL. Merkeze girişler kapanış saat olan 22.00'den 2 saat önce bitecek.

Bir de bilet almaksızın girilebilecek bir bölüm bulunuyor ki bence merkezin en ama en güzel yeri burası olacak. Legoland mağazasından söz ediyorum. Hâlâ oyuncak mağazalarına gidip kutularına baktığım legoların hepsi, hepsi bu mağazada olacak! 900'ü aşkın Lego ürünü ve setinin yer alacağı mağazaya Forum İstanbul'a her gittiğimde gireceğimden kuşkum yok!

1 yorum:

  1. Sayın Blog Yazarı,
    Akademik bir araştırma için Legoland ile ilgili bloğunuzdan yararlanmak için sizden izin almak istedim. Acaba Bloğunuzdan araştırma amaçlı olarak yararlanabilir miyim? Onay verdiğiniz taktirde etik standartları sağlamak açısından makalede isminiz deşifre edilmeyecektir. Bloğunuzdan yapılan yorumlar tamemen objektif olarak yorumlanacak ve kesinlikle sizinle ilgili olumsuz bir yorum içermeyecektir. Araştırma pazarlama iletişimi alanındadır ve pazarlama iletişimi yazınına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Dilerseniz makaleyi yayınlanmasının ardından sizinle paylaşabilirim. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

    Saygılarımla,

    Dr. İpek

    YanıtlaSil